Najszybszy wśród Polaków

Dodane 26 sierpnia 2016, 20:13

Zdjęcie: PWZ Tradycyjnie, w przedostatnią niedzielę sierpnia, odbyła się 6 edycja Półmaratonu im. Janusza Kusocińskiego. Bieg był wspólnym przedsięwzięciem UKS Bieniewiczanka z Bieniewic, Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz gmin: Błonie, Ożarów Mazowiecki, Leszno, Kampinos i Stare Babice.

Na starcie biegu stanęło 555 śmiałków, pragnących zmierzyć się z półmaratońskim dystansem. Zawodnicy mieli do pokonania ponad 21 kilometrów. Trasa przebiegała przez cztery gminy Powiatu Warszawskiego Zachodniego: Błonie, Leszno, Ożarów Mazowiecki i Stare Babice. Pierwszy raz w historii tego biegu organizatorzy ustanowili lotną premię „Zmierz się z Kusocińskim”, na dystansie 3000 metrów, aby każdy uczestnik mógł skonfrontować się z samym patronem biegu i stoczyć wirtualny pojedynek z Januszem Kusocińskim! To on, 19 czerwca 1932 roku w Antwerpii, ustanowił rekord świata na tym dystansie, rezultatem 8:18,8 min.

Do mety dobiegło 550 osób. Warunki do biegu były trudne, było słońce i wysoka temperatura, ale organizatorzy zadbali o odpowiednie nawodnienie uczestników zawodów. Na punktach odświeżania, rozstawionych na 5, 10 i 15 kilometrze trasy czekała na nich woda, napoje izotoniczne oraz banany. Wspaniałe ochłodzenie dawały również kurtyny wodne, rozstawione dzięki uprzejmości druhów z lokalnych Ochotniczych Straży Pożarnych. Na trasie, do walki z upałem i własnymi słabościami, zagrzewały zawodników grupy wolontariuszy oraz mieszkańców okolicznych domów, którzy dopingowali i motywowali oklaskami oraz okrzykami.

Najszybciej trasę biegu pokonał zwycięzca dwóch poprzednich edycji biegu, Kenijczyk Rop Abel Kibet. Ukończył on 6. Półmaraton imienia Janusza Kusocińskiego z czasem 1:06:14, poprawiając swój rekord trasy z poprzedniego roku. Na pozostałych stopniach podium uplasowali się: Kenijczyk Kimaiyo Hillary Kiptum Maiy z rezultatem 1:06:46 i obywatel Ukrainy Starzhynsky Andrii z wynikiem 1:10:02. Wśród Polaków najszybszy był Marcin Gałązka, z grupy Victus Rębków, z czasem 1:13:06.

Najszybszą kobietą 6. edycji biegu została Kenijka Margaret Muringi z czasem 1:26:31, na drugim stopniu podium stanęła również Kenijka Christine Oigo z wynikiem 1:26:38, trzecie miejsce należało do mieszkanki naszego powiatu Agnieszki Kowalczyk z Leszna, która uzyskała czas 1:30:48.

Lotną premię „Zmierz się z Kusocińskim” wśród mężczyzn wygrał Aliaksandr Kruhlenia z Białorusi, a tuż za nim byli: Marcin Gałązka z Garwolina i Adrian Kowalski z Kampinosu.

Informacja prasowa: PWZ.PL