MAM w SOBIE SIŁĘ…

Dodane 26 czerwca 2018, 07:51

Wilga




Informacja prasowa 23 czerwca 2018 roku w Mariapoli Fiore - centrum Ruchu Focolari w Trzciance (gm. Wilga)odbył się Pierwszy Ogólnopolski Bieg Przełajowy Wychowanków Pieczy Zastępczej MAM w SOBIE SIŁĘ połączony z Piknikiem Patriotycznym w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski.

Organizatorem imprezy była Fundacja PODAJ DOBRO powstała w 2010 r., która od trzech lat zajmuje się wychowankami opuszczającymi domy dziecka. Projekty przez nią inicjowane, takie jak MOTYL (wakacyjny turnus w r. 2016) Mistrzostwa Podkarpacia Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Piłce Nożnej w 2017 roku czy zorganizowany w Trzciance bieg przełajowy mają z jednej strony cel wychowawczy: motywowanie młodzieży, której los pozbawił rodziny bądź ograniczył rodzinne relacje, do podejmowania wysiłku, systematycznej pracy, kształtowania charakteru i samodyscypliny, cech tak bardzo potrzebnych w dorosłym życiu młodego człowieka, który musi poradzić sobie sam. Z drugiej strony imprezy te służą pozyskaniu środków materialnych, które mogą ułatwić tej młodzieży start w dorosłe życie.
Dzięki gościnności Mariapoli Fiore oraz życzliwości znakomitych Patronów bieg przełajowy w Trzciance okazał się bardzo udany, nie tylko w wymiarze sportowym.  Prezydent RP Andrzej Duda ufundował puchary dla najmłodszych uczestników. Imprezę objęli honorowym patronatem, Minister Sportu Andrzej Bańka, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz  Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.  Współorganizatorem wydarzenia kulturalnego był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Główni sponsorzy to Carinii z Łaskarzewa i Eka Sp. z o.o. z Szuszca.
Serdeczne i motywujące słowa skierowała w liście do młodzieży wiceprezes Rady Ministrów Beata Szydło, która m. in. napisała: Uczestnikom i organizatorom pragnę przekazać najserdeczniejsze pozdrowienia. Jestem pełna uznania dla tej pięknej inicjatywy, a wszystkich uczestników biegu pragnę zapewnić o swoim gorącym dopingu. Niezależnie od tego, które miejsca zajmiecie, wszyscy jesteście zwycięzcami. Przezwyciężyliście bowiem własne słabości i trudności związane z treningami. Codzienny wysiłek nie pójdzie na marne nawet, jeśli tym razem nie zajmiecie miejsca na podium. Sport bowiem kształtuje nie tylko sylwetkę, ale i charakter, uczy wytrwałości i samodyscypliny. Te cechy zaś bardzo ułatwią Wam start w dorosłość i stawianie pierwszych kroków w samodzielnym życiu.  
Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w nadesłanym liście serdecznie pogratulowała Organizatorom pomysłu i sposobu realizacji wydarzenia, życząc, by: idea pobudzania do aktywności i krzewienia kultury fizycznej wśród młodzieży połączona z kultywowaniem tradycji patriotyczno-historycznych zyskała szerokie grono zainteresowanych odbiorców oraz na stałe wpisała się w kalendarz organizowanych imprez.
Zgłoszonych uczestników było 48 a do Trzcianki przyjechało 31 z 6 województw (mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego, lubuskiego, pomorskiego) Jak życzyła Pani Premier i jak w kazaniu podczas Mszy św. rozpoczynającej uroczystość powiedział ks. Mariusz Zaniewicz, nawiązując do słów św. Pawła W dobrych zawodach zwyciężyłem… – wszyscy Uczestnicy poczuli się zwycięzcami.
Kategoria dziewczęta
- niepełnoletnie
1. Małgorzata Pasek - Skopanie (woj. podkarpackie)
2. Elżbieta Szykowna - Garwolin (woj. mazowieckie)
3. Paulina Strzyżewska - Skwierzyna (woj. lubuskie)
-  pełnoletnie
1. Serafina Szykowna -  Garwolin (woj. mazowieckie)
2. Ewa Babula -  Skopanie (woj. podkarpackie)
3. Sara Rusinek - Łopuszka Mała   (woj. podkarpackie)

Kategoria chłopcy
- niepełnoletni
1. Stefan Guliak -  Łopuszka Mała   (woj. podkarpackie)
2. Dawid Świerczyński - Katowice (woj.Śląskie)
3. Damian Płocica - Łopuszka Mała   (woj. podkarpackie)
- pełnoletni
1. Tomasz Adamczyk - Siedlce (woj mazowieckie)
2. Konrad Garbacki - Skopanie (woj. podkarpackie)
3. Patryk Wilk -  Katowice (woj.Śląskie)


Klasyfikacja drużynowa
1. Dom dla Dzieci Łopuszka Mała
2. Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu
3. Dom Dziecka im. Janusza Korczaka w Skwierzynie
4. Domy dla Dzieci Kwidzyń

Wspólnej zabawie sprzyjały liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych: pokazy straży pożarnej, parada motocykli, pokaz musztry strzelców konnych. Przeżyciom estetycznym i duchowym służyły występy na wysokim poziomie artystycznym: Chóru Miasta Garwolina, Orkiestry Dętej z Trąbek, znanego zespołu Testimonium oraz recital Andrzeja Rosiewicza.
Piknik przyniósł dochód w kwocie 564,53 zł. Kwota ta zostanie dołączona do funduszu finansującego testy kompetencji dla młodzieży, która stoi przed wyborem szkoły czy pracy.
Dzięki sympatycznemu udziałowi Skautów Europy Hufca Pilawsko-Garwolińskiego, a także Ochotniczej Straży Pożarnej i Gminnego Ośrodka Kultury w Wildze oraz wielu innych instytucji, spotkanie przyczyniło się do integrowania środowiska lokalnego we wspólnym działaniu patriotycznym, którego celem było takie upamiętnienie historycznej rocznicy 100-lecia Niepodległości, by służyło ono dobru duchowemu i rozwojowi fizycznemu współczesnego najmłodszego pokolenia.

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.