Łuszczyca u dzieci - wychwyć pierwsze objawy i reaguj

Dodane 14 czerwca 2022, 15:51
Łuszczyca to choroba, która ma duże podłoże genetyczne, atakując w różnym wieku. Zdarza się, że dotyka już niemowlaków, dlatego warto wiedzieć, jakie objawy świadczą o jej rozwoju. W ten sposób łatwiej będzie wprowadzić leczenie, które pomoże dziecku uporać się z problematycznymi doznaniami, zapewniając mu spokój. Na co szczególnie zwracać uwagę i czym dokładnie jest łuszczyca?

Łuszczyca – czym jest?

Jest to przewlekła choroba zapalna skóry, która charakteryzuje się najczęściej grudkami i zmianami o barwie czerwonobrunatnej. Pojawiają się one w różnych miejscach ciała – ich najczęstszymi skupiskami są skóra owłosionej głowy, łokcie, kolana, pośladki, stopy i dłonie. 

Każda ze zmian jest pokryta blaszką łuszczycową, która przypomina w pierwszych fazach łuskę. Z czasem nawarstwia się ona, przez co jest coraz grubsza, przyjmując formę bolesnych strupów, które mogą powodować ból i krwawienia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby chorobę tę szybko zidentyfikować. Po informacje i leczenie warto zajrzeć na wapteka.pl.

Jakie są przyczyny łuszczycy u dzieci?

Nie ma jeszcze pewności co do etiologii łuszczycy, jednak widać w niej dużą wagę genów. W wywiadach chorobowych można zauważyć, że łuszczyca pojawia się najczęściej wtedy, gdy występowała już u innych członków rodziny. Chorobę tę uznaje się w dużej mierze za autoimmunologiczną. 

Rozwija się ona najczęściej około 10. roku życia, jednak zdarza się również u niemowląt. Warto jednak wiedzieć, że początkowe objawy u najmłodszych mogą być bardzo niespecyficzne, przez co warto dokładnie przyglądać się dziecku, jeśli istnieje genetyczne prawdopodobieństwo zachorowania.


Łuszczyca u dzieci – jakie są jej pierwsze objawy?

Objawem, na który trzeba zwracać uwagę przy prawdopodobieństwie wystąpienia łuszczycy, jest powstawanie płaskich i niewielkich czerwonobrunatnych grudek na skórze. Najczęściej będą one występować na skórze owłosionej głowy, jednak mogą też w okolicach zgięć stawów, jak i pośladków. Jest to objaw dość niespecyficzny na początku, jednak z czasem pojawiać się będzie na nim srebrzystoszara blaszka łuszczycowa – wtedy już na pewno mamy do czynienia z łuszczycą.

Kolejnym objawem tej choroby jest to, że po zdrapaniu danej zmiany występuje objaw świecy stearynowej. Miejsce po zdrapaniu łuski zaczyna się błyszczeć. Zdarzają się też zmiany łuszczycowe na płytce paznokciowej, które zwane są naparstkowaniem – można je poznać po wgłębieniach na paznokciach.

Jak leczyć łuszczycę?

Warto wiedzieć, że jest to choroba, na którą do tej pory nie znaleziono całkowitego rozwiązania. Istnieje jednak wiele specyfików, które pomagają w kontrolowaniu objawów. Każda pomoc musi zostać dostosowana do danego przypadku, gdyż zmiany te różnią się od siebie znacząco w zależności od wieku i stanu pacjenta.

 

Jakie preparaty są szczególnie istotne dla dziecka?

  • Emolienty – pozwolą nawilżyć skórę dziecka i ograniczą świąd – sprawdź na Tatento.pl.
  • Dziegcie – działają przeciwzapalnie i przeciwświądowo.
  • Ditranol – jest to substancja, która działa antyproliferacyjnie.
  • Miejscowe inhibitory kalcyneuryny – należą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
  • Miejscowe retinoidy – wspierają naturalne podziały komórek naskórka.

W przypadku większych problemów z łuszczycą stosuje się fototerapię, jak i leczenie biologiczne. Warto słuchać się zaleceń lekarza, aby ułatwić dziecku funkcjonowanie.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.