Kryzys ćwierć wieku

Dodane 21 czerwca 2022, 17:16
Życie młodych ludzi, szczególnie na jego początku obfituje w wiele momentów zwrotnych. Wymaga podejmowania trudnych decyzji i szukania swojej drogi do szczęścia. Często wiąże się również z eksperymentami, podróżami i nowymi znajomościami i zranionymi uczuciami. Towarzyszy mu wiele emocji, a szukanie pomysłu na samego i swojego miejsca w świecie przysparza wiele trudności. Wówczas pojawia się kryzys, z którego czasem trudno wyjść.

Czym jest kryzys ćwierć wieku?

Młodość to czas intensywnego poszukiwania odpowiedniej drogi, zarówno zawodowej, jak i na ścieżce prywatnej. Wszelkie wartości i przekonania wyniesione z domu rodzinnego właśnie ulegają weryfikacji. Pojawiają się pytania związane z tym, gdzie młody dorosły chce pracować, jak zarabiać na życie, gdzie mieszkać, z kim żyć. Wówczas pojawia się rozwojowy kryzys tożsamości (ang. Quarterlife Crisis), potocznie określanym właśnie kryzysem ćwierci wieku. Zjawisko dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet w przedziale wiekowym od 25 do 35 lat, ale coraz częściej dosięga również osób po 18. Rozwojowi kryzysu sprzyja presja i oczekiwania zarówno otoczenia, jak i jego samego. Przyczyną mogą być również społeczne nierówności, potrzeba natychmiastowego rozwiązania (liczy się tu i teraz), a także kwestie finansowe i niska samoocena.

Cztery fazy kryzysu

Specjaliści rozróżniają cztery fazy kryzysu. Pierwsza określana jako zamknięcie to poczucie niezadowolenia z obecnej sytuacji zawodowej czy prywatnej. Młodą osobę przytłacza poczucie bezradności i ma wrażenie, że nie ma szans na znalezienie odpowiedniego wyjścia. Druga faza to separacja. Pojawia się duży dysonans pomiędzy tym, kim się jest, a tym, kim chciałoby się być. Na tym etapie zaczyna się formować nowa tożsamość. Kolejnym krokiem jest faza eksploracji, czyli aktywnego działania. Na tym etapie zwiększa się samoświadomość. Ostatnim etapem jest odnalezienie rozwiązania. Kryzys staje się nowym początkiem. Tworzy się nowa struktura życia, człowiek skupia się bardziej na sobie i na tym, co przynosi satysfakcję.

Jak wyjść z kryzysu?

By wyjść z kryzysu, warto zmienić środowisko. Jeżeli to ten czynnik był bezpośrednim powodem, to rozwiązaniem jest zmiana pracy, miejsca zamieszkania itd. To pozwala na zdystansowanie się, wyrwanie ze stagnacji. Nowe lokacje często są źródłem motywacji i inspiracji. Kolejnym sposobem jest praca nad samoświadomością. Dzięki niej można odnaleźć nową ścieżkę, która będzie satysfakcjonująca. W pracy nad sobą pomoże doświadczony psycholog, na przykład w Poradni Harmonia (https://poradnia-harmonia.pl/). Dzięki regularnym spotkaniom można trenować odporność na niepowodzenia czy dowiedzieć się jak nie ulegać presji otoczenia. Specjalista w gabinecie zapewnia bezpieczne, przyjazne środowisko, a także anonimowość i wsparcie na każdym etapie, nie tylko w trakcie wychodzenia z kryzysu. Na wizytę możesz udać się do placówki (https://poradnia-harmonia.pl/psycholog-warszawa/) lub skorzystać z pomocy online z każdego miejsca na świecie.

Jeżeli znajdujesz się właśnie, na którymś etapie kryzysu i nie wiesz, jak znaleźć odpowiednie rozwiązanie to warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jego rolą jest odpowiednie zdiagnozowanie problemu i nakierunkowanie młodej osoby na odnalezienie rozwiązania. Zapoczątkuj szereg zmian, zgodnych z Twoimi przekonaniami i tym, kim jesteś!

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.