KPP Garwolin publikuje film z potrącenia w Pilawie

Dodane 11 stycznia 2019, 10:05

Na sygnale, Pilawa
KPP Garwolin Policjanci z Pilawy prowadzą postępowanie w sprawie zdarzenia drogowego, w którym pieszy przebiegając przez ulicę wtargnął wprost pod jadący pojazd. Mężczyzna przeżył uderzenie przez auto i trafił do szpitala. Jeżeli przechodzimy przez jezdnię, to po pierwsze, za każdym razem mamy obowiązek zachować szczególną ostrożność! Nie tylko dlatego, że tak nam nakazują przepisy prawa, ale przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa! Ważny jest także zdrowy rozsądek i wzajemny szacunek kierujących do pieszych i pieszych do kierujących. Te zasady powinny pozwolić nam unikać wypadków drogowych.

Do zarejestrowanego zdarzenia doszło w środę na terenie Pilawy przy ul. Al. Wyzwolenia po godzinie 18. Z ustaleń policjantów oraz z zabezpieczonego monitoringu wynika, że 48-letni pieszy przebiegał przez jezdnię, w miejscu niedozwolonym i wbiegł zza innego pojazdu na jezdnię, wprost pod jadący pojazd. Kierujący pojazdem był trzeźwy. Pieszy z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Po raz kolejny policjanci przypominają podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach:

- pieszy przechodząc przez jezdnię ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Na drodze dwujezdniowej pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

- pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd nawet na przejściu dla pieszych jest niedopuszczalne.

Piesi muszą stosować się także do kilku kolejnych zakazów: zabrania się m.in: wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.


Autor: asp. szt. Marek Kapusta

Komentarze (6)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
e.
  (11 stycznia 2019, 10:33)
Nie chciałbym być tutaj sędzią, ale moim zdaniem (podkreślam: moim zdaniem) ewidentnie jest to wina człowieka przechodzącego w nieoznakowanym miejscu. To, że ktoś się porusza na piechotę, nie oznacza, że może być ignorantem w zakresie podstawowych praw fizyki rządzących naszym światem i że może nie patrzeć czy coś jedzie czy nie tylko dlatego, że porusza się o własnych siłach. I to w jakich warunkach to wszystko się stało: ciemno, śnieg, brak przejścia dla pieszych, jadące samochody, zza których nic nie widać. Nie wiem jak to jest w tego rodzaju przypadkach, ale pieszy powinien pokryć straty materialne powstałe na samochodzie w wyniku uderzenia. Dodatkowo powinien zapłacić kierującemu odszkodowanie za stres, który mu zafundował - bardzo prawdopodobne, że kierowca nie mógł przez długi czas dojść do siebie.
Gosc...
  (11 stycznia 2019, 10:57)
Brawo dla osoby jadącej rowerem🙄
„Wzorowa postawa” 🙄🙄🙄
Ciekawa jestem czy odpowie za nieudzielenie pomocy....
JA
  (11 stycznia 2019, 11:10)
Co za kretyn! Kto normalny przechodzi zaraz za przejeżdżającym samochodem?? Przecież kierowca, który go potrącił nie miał prawa go widzieć! Liczę, że będzie debil miał nauczkę na przyszłość i solidny mandat zapłaci! Kretyn to za mało powiedziane o tym pieszym
Romantyk
  (11 stycznia 2019, 16:12)
Spieszmy się powoli bo życie nam spier....
Ja
  (11 stycznia 2019, 16:50)
Były już osoby udzielające pierwszej pomocy więc nie widzę sensu w czepianiu się rowerzysty
M
  (11 stycznia 2019, 20:08)
Powiem tyle... na glupote nie ma leku jak pokazuje przyklad tego poeszego.... chocbys nie wiem jakie leki podawal debil zostanie debilem.... wspolczuje kierowcy bo na 100% dlugo nie mogl dojsc do siebie... a i sprawa druga bo napewno jakby tego kamery nie chwycily to napewno kierowca by za to beknal... pieszy w tej sytuacji powinien dostac srogi mandat i jak ktos napisal pokryc straty materialne i nie tylko na rzecz kierujacego pojazdem i nie wazne bo on poszkodowany.... bo poszkodowany przez wlasna glupote!