Już u 14-nastu padłych zwierząt w powiecie potwierdzono wściekliznę

Dodane 13 października 2021, 16:47
Zdjęcie poglądowe: pixabay.com Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Siedlcach poinformował o wykryciu kolejnego przypadku wścieklizny na terenie powiatu garwolińskiego. Przypominamy, że nasz region jest uznany jako obszar zagrożony wścieklizną.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 62. i 66. przypadku wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono: w miejscowości Choiny w gminie Parysów (15 września), u padłego lisa oraz w miejscowości Rębków (17 września) również u padłego lisa.

WŚCIEKLIZNA NA TERENIE POWIATU GARWOLIŃSKIEGO 2021 R:

>>> Pierwszy przypadek wścieklizny wykryto 13 kwietnia w Woli Władysławowskiej, gm. Garwolin [czytaj].
>>> Drugi przypadek wścieklizny wykryto 28 kwietnia w Woli Starogrodzkiej, gmina Parysów [czytaj]
>>> Trzeci i czwarty przypadek wścieklizny wykryto 4 maja w Woli Rębkowskiej, gm. Garwolin [czytaj].
>>> Piąty i szósty przypadek wścieklizny wykryto 28 maja w Starym Helenowie (gm. Łaskarzew) i Tarnowie (gm.Wilga) [czytaj],
>>> Siódmy przypadek wścieklizny wykryto 16 czerwca w Trzciance (gm. Wilga) [czytaj].
>>> Ósmy przypadek wścieklizny wykryto 16 lipca w Łaskarzewie [czytaj].

>>> Dziewiąty przypadek wścieklizny w naszym powiecie wykryto 19 sierpnia w Lipówkach (gm. Pilawa)
>>> Jedenasty przypadek u padłego lisa wykryto 27 sierpnia w Cyganówce (gm Wilga) 
>>> Padłe zwierzęta z wścieklizną na terenie powiatu garwolińskiego (Kochów, Rębków)

>>> Już u 14-nastu padłych zwierząt w powiecie potwierdzono wściekliznę (Choiny gm. Parysów, Goździk gm.Górzno)

 
Zgodnie z wydanym przez Wojewodę rozporządzeniem nr 12 z 27 kwietnia 2021 r., z późniejszymi zmianami wskazanymi w rozporządzeniu Wojewody nr 17 z 31 maja 2021 r. , na obszarze zagrożonym

ZAKAZUJE SIĘ:

-    organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;
-    organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

NAKAZUJE SIĘ:

-   trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
-   pozostawienie zwierząt gospodarskich, za wyjątkiem jedwabnika morwowego (Bombyx mori) i pszczoły miodnej (Apis mellifera), w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Nakazy i zakazy, o których mowa w rozporządzeniu Wojewody nr 12 z 27 kwietnia 2021 r., z późniejszymi zmianami wskazanymi w rozporządzeniu Wojewody nr 17 z 31 maja 2021 r., obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na obszarach, określonych za obszar zagrożony wścieklizną.

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.