Jakie są rodzaje okien?

Dodane 30 sierpnia 2022, 12:19
Okna to podstawowe źródło światła w domu, mieszkaniu i biurze. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego modelu do swojej nieruchomości nie jest taki prosty. Na rynku dostępne są różne okna, które produkowane są z różnych materiałów, w różnych kształtach i z różnymi cechami użytkowymi. Aby podjąć najlepszą decyzję, warto wiedzieć o dostępnych możliwościach i opcjach. Warto zastanowić się, jakie okna spełnią konkretne wymagania dotyczące parametrów cieplnych, ale także które z nich będą najbardziej komfortowe w użytkowaniu oraz wpiszą się w projekt budynku.

Okna plastikowe

Okna PVC, które dostępne są między innymi na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/okna-fasadowe-pcv produkowane są z wysokoudarowego polichlorku winylu. Wnętrza w ich profilach przedzielone są cienkimi ściankami, które nazywane są komorami. Większa liczba komór oznacza skuteczniejsze zabezpieczenie przed uciekaniem ciepła. Standardowe modele okien plastikowych mają od pięciu do ośmiu takich komór. W celu zapewnienia stabilności i pewności konstrukcji, profile są wzmacniane stalowymi elementami ocynkowanymi albo z włókna szklanego. Najbardziej wytrzymałymi są profile oznaczone literą A. 

Okna PVC wygrywają wszelkie rankingi popularności, ponieważ są stosunkowo niedrogie i wyróżniają się przy tym świetną termoizolacją. Nie bez powodu energooszczędne okna lub pasywne wykonywane są z plastiku. W przeciwieństwie do aluminium PVC jest materiałem wrażliwym na zmiany temperatury, dlatego nie wykorzystuje się ich do wielkogabarytowych przeszkleń. 

Okna drewniane

Okna tego typu uznawane są za klasykę gatunku. Wykorzystywano je między innymi podczas budowy bloków mieszkalnych, jednak po kilkudziesięciu latach ich stan pozostawiał wiele do życzenia. Obecnie produkuje się piękne i eleganckie okna drewniane, które klejone są warstwowo, co powoduje zachowanie ich elastyczności. Co istotne, nie odkształcają się one jednak pod wpływem temperatury lub wilgotności. Na etapie produkcji drewno zabezpiecza się wysokiej jakości lakierobejcami lub farbami, dzięki którym zyskuje odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych oraz pożądane zabarwienie czy głębię naturalnego odcienia

Wadą okien drewnianych jest to, że wymagają one pielęgnacji. Przynajmniej raz w roku muszą one być dokładnie wyczyszczone i odświeżone. Z kolei co kilka lat należy je poddać renowacji. Wymaga to oczywiście zaangażowania i poniesienia kosztów, co sprawia, że są one droższe w utrzymaniu, ale za to mają dłuższą żywotność.

Nowoczesne okna aluminiowe

Nowoczesne aluminiowe okna są anodowane lub lakierowane proszkowo na dowolny odcień, o błyszczącej lub matowej powierzchni bądź takiej imitującej drewno. Pozwalają one realizować bardziej skomplikowane projekty i duże przeszklenia. Niestety cechują się one gorszymi właściwościami termoizolacyjnymi niż chociażby okna PVC, w związku z czym nie chronią tak dobrze przed utratą ciepła. Do ich zalet należy jednak z pewnością zaliczyć to, że nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Sprawia to, że są one znacznie łatwiejsze w utrzymaniu.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.