Jak zostać rolnikiem?

Dodane 21 stycznia 2023, 13:56
Czym jest ARiMR i o kto może starać się o dopłaty z tej instytucji? Jak zadbać o swoją rolniczą emeryturę? Czym różni się ZUS od KRUS? Gdzie znaleźć informacje o warunkach pogodowych, w tym burzach i opadach? Te wszystkie kwestie są bardzo istotne dla osób, które chciałyby przeprowadzić się miasta na wieś i założyć działalność rolniczą. Jeśli chcesz zostać rolnikiem, skorzystaj z poniższych porad.

1. Jak zostać rolnikiem?

2. Różnice między ZUS a KRUS

3. Do czego służy radar burz?

Jak zostać rolnikiem?

Aby rozpocząć działalność rolniczą, należy najpierw kupić lub wydzierżawić grunt pod uprawy. Wtedy można starać się o różnego rodzaju dofinansowania i dopłaty bezpośrednie. Instytucją, która się tym zajmuje jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w skrócie ARiMR. Prowadzi ona ewidencję producentów rolnych, system identyfikacji działek, oraz zwierząt gospodarskich. Zadaniem ARiMR jest wspieranie rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Udziela dopłat UE  i innych rodzajów dofinansowań. Mogą się o nie starać rolnicy i ich małżonkowie, producenci rolni, mieszkańcy wsi, samorządy lokalne oraz grupy sektora rybackiego. O emerytury rolników dba Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli KRUS. Aby w przyszłości otrzymywać świadczenie emerytalne, należy opłacać składki.

Różnice między ZUS a KRUS

KRUS jest rolniczym odpowiednikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rolnicy odprowadzają tam składki, aby mieć prawo do emerytury i darmowej opieki medycznej. Właśnie wysokość składek i częstotliwość ich wpłacania różni obie instytucje. Składki do KRUS są mniejsze i płaci się je raz na kwartał. Najniższa składka wynosi tylko 504 zł, a dla osób, które jednocześnie prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą minimum 828 zł. Aby zarejestrować się w KRUS, trzeba posiadać minimum 1 ha gruntów użytkowych. Należy też zrezygnować ze składek ZUS, czyli zwolnić się z pracy na etacie lub zamknąć działalność gospodarczą. Jeśli chcemy otworzyć własną firmę, jednocześnie prowadząc działalność rolniczą, musimy przez co najmniej 3 lata odprowadzać składki do KRUS. Przez ten czas, możemy pracować jedynie na umowę o dzieło.

Do czego służy radar burz?

Pogoda bywa jednocześnie sprzymierzeńcem i wrogiem rolnika. Deszcz nawadnia bowiem uprawy, ale gwałtowne ulewy, burze czy grad, mogą je zniszczyć. Dlatego watro skorzystać z internetowego narzędzia, jakim jest radar burz. Można tam sprawdzić, gdzie występują wyładowania atmosferyczne i gdzie są przewidywane. To interaktywna mapa, na której na bieżąco można obserwować burze na danym obszarze. Wystarczy podać swoją lokalizację i spojrzeć na legendę. Kolorem czerwonym, oznaczane są miejsca, w których właśnie trwa burza. Kolor żółty, to obszary, w których wyładowania odnotowano 15-20 minut temu. Na mapie zobaczymy również nadciągające burze. źródło: radary.info

Informacja prasowa

 

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.