Jak pomóc tonącemu? Ćwiczenia, które mogą uratować życie

Dodane 20 lutego 2017, 21:06

Sobolew, Na sygnale




Zdjęcie: OSP Gończyce W minioną sobotę jednostka Ochotniczej Straż Pożarnej w Gończycach, Wildze i Sobolewie, wspólnie z zawodowymi strażakami z PSP Garwolin odbyli szkolenie z zakresu ratownictwa wodno-lodowego.

18 lutego na zbiorniku wodnym w Gończycach odbyło się szkolenie z ratownictwa wodno-lądowego dla strażaków ochotników z Gończyc, Wilgi i Sobolewa. 

Ćwiczenia rozpoczynały się od wstępu teoretycznego. Następnie mundurowi ćwiczyli techniki ewakuacji osób, pod którymi załamał się lód. Tonącego podejmowano z wody przy użyciu sań lodowych, drabiny nasadkowej i rzutki ratowniczej. Duży nacisk był kładziony na właściwe zabezpieczenie ratowników, którzy byli ubrani w kombinezony służące do pracy w wodzie i wyposażeni w sprzęt asekuracyjny.



Podstawowe zasady bezpiecznego przebywania na lodzie:
• Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli.
• Jeśli dzieci mają się bawić na lodzie pokrywającym zbiornik wody, to powinni go wcześniej sprawdzić osoby dorosłe - lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli. Także temperatura otoczenia musi być ujemna.
• Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.
• Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby – mogą przebywać w pewnej odległości
od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to także wędkarzy).
• Jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy
w kierunku brzegu.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:
• W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
• Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
• Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
• Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
• Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.
• W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Komentarze (2)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Osp Wilga
  (20 lutego 2017, 22:04)
Panie redaktorze OSP Wilga terz brała udział w ćwiczeniach...
egon
  (21 lutego 2017, 18:18)
No właśnie . Sami przeręble robią a póżniej przestrzegają .Kto stwarza zagrożenie ? Ciekawe czy dziewczyna w garwolinie nie wpadła w ich przerębel