Idziesz na grzyby? Uważaj! Połowa powiatu w strefie zagrożenia, druga z ograniczeniami

Dodane 10 września 2019, 11:12
Główny Inspektorat Weterynarii W związku z trwającym sezonem zbierania owoców leśnych oraz rozpoczynającym się okresem intensywnego pozyskiwania grzybów, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Dotyczy to obszaru ochronnego (strefa żółta), obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) oraz obszaru zagrożenia (strefa niebieska).

Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach ww. obszarów ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie. W innym przypadku minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72h. Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.  

W przypadku napotkania zwłok padłego dzika, nie należy do nich podchodzić oraz dotykać, jak również zabierać żadnej części tego zwierzęcia z miejsca znalezienia szczątków, a o fakcie znalezienia powiadomić właściwy miejscowo powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, bądź lokalne służby policji albo straży gminnej.

Informacja prasowa

Komentarze (6)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Nicola
  (10 września 2019, 14:12)
Kto i dlaczego pisze takie bzdury. Przecież zgodnie z zaleceniami ministra rolnictwa z PIS myśliwi z PIS wybiłi wszystkie dziki, które według PIS roznoszą za ASF.
Oj Nicola
  (10 września 2019, 20:47)
No chyba jedna loche zostawili
Romantyk
  (11 września 2019, 05:04)
Ja żadnego dzika już dawno nie widziałem. Jak się dziki dowiedziały ze w Polsce asf to spierdzielily za granicę....
Nicola
  (11 września 2019, 11:41)
i co najmniej jednego śmierdzącego, zawszonego odyńca
Mam
  (11 września 2019, 21:51)
Ostatnio przywiozlem 2m-c kotke do domu. Zastanawialismy sie nad nazwaniem owego zwierzatka. Zostala nazwana na czesc naszej anty WG, tez glupiutka jest.
Nicola
  (12 września 2019, 07:02)
ale kotka zmądrzeje a W(G)Y na pewno nie