Garwolińska ziemnia trafi do Moskwy

Dodane 19 listopada 2019, 16:34
UM Garwolin Przedstawiciele Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie: Aleksiej Fomiczew Radca Ambasady i major Andriej Tyunin Zastępca Attache Wojskowego w obecności Burmistrz Miasta Marzeny Świeczak i Sekretarza Cezarego Tudka pobrali dziś próbki ziemi z garwolińskiego cmentarza wojennego, które będą umieszczone w wyjątkowym miejscu.

Chcemy wysłać cząstki ziemi, zalanej krwią naszych żołnierzy i obywateli, do memoriału w Głównej Świątyni Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Moskwie, celem dokonania prawosławnego obrzędu pochowania zmarłych za granicą ziemi ojczystej, odmawiania modlitw za spokój ich duszy oraz dokonania odpowiednich obrzędów przez przedstawicieli innych obrządków religijnych.- powiedzieli podczas uroczystości przedstawiciele ambasady.

W związku z przypadającą w maju 2020 roku 75 rocznicą zakończenia II wojny światowej, w Moskwie powstanie memoriał z cząstkami ziemi z miejsc pochówku żołnierzy rosyjskich poległych w walce z Niemcami na terenie byłego Związku Radzieckiego oraz krajów Europy. Oprócz garwolińskiego cmentarza przedstawiciele pobiorą próbki ziemi z 29 cmentarzy zlokalizowanych na terenie Polski.

Zachowanie pamięci jest naszym wspólnym obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń- podkreślali zebrani.

 

Na cmentarzu wojennym spoczywają żołnierze Wojska Polskiego polegli w 1939 i 1944 r. i żołnierze Armii Czerwonej, ekshumowani z grobów rozsianych głównie na terenach powiatów: garwolińskiego, kozienickiego i puławskiego, założono go w latach 1949-52, na jego terenie znajduje się 137 zbiorowych mogił.

Tuż po założeniu cmentarza urządzono kwatery i ustawiono pomnik z piaskowca. Po zmianach ustrojowych w 1989 roku postawiono na cmentarzu krzyż, tablicę pamiątkową z nazwiskami żołnierzy Wojska Polskiego poległych przy forsowaniu Wisły w 1944 r. a także płaskorzeźbę orła polskiego wraz z napisem: „Żołnierzom Wojska Polskiego poległym w walce z hitlerowskim najeźdźcą w latach 1939-1945”.

Obiekt jest jednorodnym układem przestrzennym, stanowiącym charakterystyczny element miasta. To także świadectwo historii Polski, oraz miejsce obchodów ważnych uroczystości patriotycznych dla mieszkańców Garwolina i najbliższej okolicy. Cmentarz wojenny został wpisany do rejestru zabytków z uwagi na zachowane wartości artystyczne i historyczne.

Urząd Miasta Garwolin

Komentarze (1)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Wojtek
  (20 listopada 2019, 01:30)
Popieram!