Maile z pogróżkami

Dodane 7 września 2020, 09:53

Na sygnale




Zdjęcie poglądowe Po raz kolejny tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, maile z pogróżkami o podłożonym niebezpiecznym ładunku trafiły do szkoły i starosta powiatowego. Każda taka wiadomość traktowana jest jak prawdziwa, a do akcji ruszą kilkadziesiąt osób.

31 sierpnia 2020 r. policjanci otrzymali informacje o mailach z pogróżkami. Interwencja w Starostwie Powiatowym w Garwolinie i Liceum Ogólnokształcącym wynikała ze zgłoszenia potencjalnego ataku. Starostwo w południe, szkoła wieczorem otrzymały wiadomości e-mail z pogróżki. Miał być do tego wykorzystany gaz bojowy SARIN, jednak zagrożenia nie było – był to karygodny żart. Podobne wiadomości tego samego dnia odebrało kilka innych szkół na terenie województwa mazowieckiego.

Gaz bojowy SARIN stanowi bardzo silny i niebezpieczny środek chemiczny, stosowany jako broń chemiczna. Ma charakter płynny, nie wydziela zapachu. Bardzo niewielka ilość wystarcza, by w kilka minut doprowadzić do śmierci dorosłego człowieka.

W 2019 roku

Rok temu podczas matur, kilka szkół zostało sparaliżowanych a egzaminy zostały przesunięte w czasie po mailach, które wpłynęły do kilku garwolińskich placówek: Zdesperowany uczeń skonstruował bombę? Chciał nie dopuścić do matur . Szybko okazało się, że podobne wiadomości otrzymało wiele szkół na terenie województwa mazowieckiego.

Ostatnio w sądzie

23 czerwca informacja o podłożonym materiale wybuchowym trafiła do garwolińskiego sądu: Zadzwonił i powiedział, że w budynku sądu jest bomba.

Fałszywe alarmy

Policja przypomina, że kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Anonimowy np. telefon czy nadesłana wiadomość o podłożeniu ładunków uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich głupich żartów są jednak ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, takie osoby muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji, czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.

Na terenie powiatu garwolińskiego, za fałszywe informacje o pożarach w 2017 roku zatrzymano młodego mężczyznę: 19-latek postawił na nogi dziesiątki mundurowych, teraz odpowie za to przed sądem  

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.