Dzikie zwierzęta na drodze! Łoś wybiegł przed Suzuki

Dodane 22 września 2022, 17:54

Łaskarzew, Na sygnale
Zdjęcie poglądowe: pixabay.com Dzisiaj nad ranem doszło do kolizji drogowej, podczas której samochód osobowy uderzył w przebiegającego przez drogę łosia. Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, łąk i pól, gdzie szczególnie o świcie i o zmierzchu na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta. Zdarzenie drogowe z ich udziałem może okazać się bardzo niebezpieczne dla osób podróżujących samochodami.

Dzisiaj tuż przed 7 rano policjanci wykonywali czynności na miejscu zdarzenia drogowego w miejscowości Wanaty gm. Łaskarzew. Kierująca samochodem suzuki zderzyła się z łosiem, który przebiegał przez drogę. Zwierzę uciekło do pobliskiego lasu. Kobiecie na szczęście nic się nie stało, uszkodzony został jedynie samochód.

Taki scenariusz może mieć miejsce nie tylko w samym lesie, ale także przy wjazdach do miast – tam gdzie jest nawet odrobina zieleni. Kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia przeszkody na drodze. Warto pamiętać, że brak ostrzegawczego znaku nie daje stuprocentowej gwarancji, że przed maskę samochodu nie wskoczy nagle jeleń, sarna lub dzik.

Policjanci podpowiadają, na co zwracać uwagę:

  • Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.
  • Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Często tkwi w nim tak długo, aż nie pojawi się inny bodziec.
  • Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
  • Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta.

mł. asp. Małgorzata Pychner

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.