Dwie osoby zatruły się sromotnikiem, jedna jest już po przeszczepie

Dodane 2 sierpnia 2017, 17:40

Na sygnale
Zdjęcie: interent. Po lewej kania, po prawej muchomor sromotnikowy Dwie osoby z powiatu garwolińskiego otarły się o śmierć, myląc muchomora sromotnikowego z kanią. Jedna z nich, nie przeżyłaby bez przeszczepu.

Sezon na grzyby rozpoczął się już jakiś czas temu, jednak największy wysyp grzybów dopiero przed nami. Nigdy, nie zrywajmy nieznanych odmian grzybów i nigdy, bez pewności nie zrywajmy kani.

W ostatnim czasie do Wojewódzkiego Szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie na oddział toksykologiczno-kardiologiczny w bardzo ciężkim stanie trafiły dwie osoby z powiatu garwolińskiego. 60-letnia kobieta oraz jej 29-letni syn. Jak się okazało, spożywali potrawę, w której znalazł się muchomor sromotnikowy. Oboje mieli początkowo zlekceważyć pierwsze objawy zatrucia. Gdy te jednak znacznie się nasiliły, zgłosili się do lekarza. 

- W ubiegły wtorek byli na grzybach, zatruli się muchomorem sromotnikowym. Mężczyzna jeszcze w środę rano poszedł do pracy, ale potem pojawiły się u niego typowe objawy zatrucia czyli bóle brzucha, biegunka i wymioty – wyjaśnia dla portalu dziennikwchodni.pl dr n.med. Jarosław Szponar, kierownik oddziału toksykologiczno-kardiologicznego wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

Oboje byli skrajnie odwodnieni. U mężczyzny doszło do ciężkiego uszkodzenia wątroby, konieczny był przeszczep. Wykonano go w warszawskiej klinice, bo w Lublinie nie wykonuje się takich przeszczepów.

W chwili obecnej stan obu osób się poprawił i jak zapewniają lekarze, nie grozi im już niebezpieczeństwo.

Jak informuje portal dr Szponar, mężczyzna po przeszczepie przebywa jeszcze w warszawskiej klinice, a jego matka nadal jest pod opieką lubelskich lekarzy. – Ich stan się poprawił, ale wymagają jeszcze hospitalizacji – mówi dr Szponar.

Komentarze (1)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
pit
  (3 sierpnia 2017, 18:48)
jak można pomylić sromotnika z kanią? nie pojmuje tego