Dlaczego pralka brudzi ubrania?

Dodane 18 lutego 2020, 21:38
Oto trzy najczęstsze przyczyny.

Mimo że przez większość czasu nasza nowa pralka działa bez zarzutu, to w końcu mogą pojawić się związane z nią problemy. Czasem jest to problem natury technicznej, kiedy niestety musimy wezwać fachowca, który go rozwiąże. Nie zawsze jednak jesteśmy skazani na taki wydatek. Czasami jest to tylko błaha sprawa. Jeżeli z Twojej pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach, to jest to spowodowane, niestety, zaniedbaniem – chociaż najpewniej nieświadomym. Śmierdząca pralka po jakimś czasie zaczyna brudzić ubrania, ich zapach nie przypomina świeżo wypranej odzieży. Do tego, na ubraniach znajdujemy ciemne plamy, które nie powinny się tam pojawić – przecież ubrania są świeżo wyprane! Jest to bardzo częsty problem, z którym można sobie łatwo poradzić. Zobacz jak usunąć nieprzyjemny smród, wydobywający się z Twojej pralki!

Najczęstsze powody smrodu

Kiedy z pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach stęchlizny lub czegoś innego, może być to spowodowane zanieczyszczeniami zgromadzonymi w filtrach. Oczywiście, w ten sposób filtry wykonują założoną przez producentów pracę, ale w pewnym momencie docierają do kresu swoich możliwości i zwyczajnie przepuszczają zanieczyszczenia oraz smród. Innym źródłem problemów może być wąż odpływowy. Warto sprawdzić, czy korzysta on z pełnych możliwości swojej przepustowości. Jeżeli coś zalega w wężu, będzie to powodowało problemy. Pralka, która nie może pozbyć się brudnej wody po praniu, zwyczajnie zatrzyma ją na dłużej, aż do momentu, kiedy spłynie. Kolejną, raczej błahą, przyczyną problemów – które powodują, że śmierdzi z pralki, a ubrania są zabrudzone – może być zanieczyszczenie dozownika proszku lub płynu do prania. Należy pamiętać, że stary proszek, który osiada na ściankach ulega rozkładowi, czasami może być również winowajcą nieprzyjemnego zapachu. 

Także nieodpowiedni sposób prania, może być przyczyną pojawiania się plam na ubraniach. Jeżeli używamy zbyt dużej ilości płynu lub proszku do prania, pralka może nie być w stanie spłukać go w całości. Można powiedzieć też, że współwinowajcą powstawania plam, jest tutaj także zbyt niska temperatura. Pranie w niskiej temperaturze spowalnia rozpuszczanie się detergentów, które następnie osiadają na ubraniach powodując plamy. Pamiętajmy także, że ograniczenia ilościowe tyczą się również ubrań. Pralki niestety nie mają nieograniczonych możliwości wsadu. Nawet, jeśli upchniemy wszystkie zabrudzone ubrania do pralki, z nadzieją, że wypierzemy je za jednym razem, może skończyć się to nierównomiernie wypranymi ubraniami, a nawet smrodem. Będzie to spowodowane zapchaniem filtrów. 

Następna przyczyna jest już mniej zależna od nas. Bęben pralki jest zbudowany z metalu. Zawsze jest prawdopodobieństwo, że ubrania są zabrudzone przez rdzę, która tworzy się w wilgotnych zakamarkach bębna. Należy skontrolować, czy to właśnie rdza nie jest powodem naszych problemów. 

Zobacz jak walczyć z nieprzyjemnym zapachem z pralki tutaj: https://aniaradzi.pl/porady/smrod-i-nieprzyjemny-zapach-z-pralki-jak-z-nim-walczyc/

Jak zadbać o pralkę?

O pralkę, podobnie jak o samochód, odkurzacz, czy nawet czajnik, trzeba zadbać. Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się smrodu z pralki, jest jej regularne wietrzenie. Pamiętajmy, aby po każdym praniu, pozostawić drzwi pralki otwartymi. To powinno zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia problemów związanych z nieprzyjemnym zapachem. 

Jeżeli jednak już zaczęło śmierdzieć z pralki, musimy przeczyścić filtry za pomocą mechanizmów znajdujących się najczęściej w dolnej części pralki (małe drzwiczki). W ten sposób możemy spuścić nagromadzone zanieczyszczenia do jakiegoś pojemnika lub miski. Pamiętajmy również o sprawdzeniu stanu węża odpływowego, czy coś w nim nie zalega. Regularne czyszczenie „szufladki” – pojemnika na płyn i proszek – także zminimalizuje ryzyko późniejszych problemów. 

Często popełnianym grzechem jest pranie tylko w niskich temperaturach. Od czasu do czasu, należy zakupić specjalny detergent do czyszczenia pralki. Korzystamy z niego, jak ze zwykłego płynu do prania, ale w tym przypadku pierzemy na pusto. Trzeba wlać detergent do pojemnika na płyn i ustawić pralkę na temperaturę 90 stopni. Pranie na pusto, z użyciem specjalnego płynu, dogłębnie przeczyści pralkę. Pozbędziemy się zanieczyszczeń oraz nieprzyjemnego zapachu, dzięki czemu nasze ubrania będą świeże, czyste oraz pachnące.

 

Artykuł sponsorowany 

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.