Dlaczego pompa ciepła i fotowoltaika to dobra inwestycja?

Dodane 21 listopada 2022, 10:50
Wzrostowi ulega nie tylko cena energii elektrycznej, ale również gazu i węgla. To natomiast skutkuje wysokimi kosztami ogrzewania. W takim wypadku nasuwa się pytanie - czy warto inwestować w odnawialne źródła energii? Czy pompa ciepła z fotowoltaiką to dobre rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury.

Wzrostowi ulega nie tylko cena energii elektrycznej, ale również gazu i węgla. To natomiast skutkuje wysokimi kosztami ogrzewania. W takim wypadku nasuwa się pytanie - czy warto inwestować w odnawialne źródła energii? Czy pompa ciepła z fotowoltaiką to dobre rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury.

Czy pompa ciepła i fotowoltaika to dobre połączenie?

Jak wspomnieliśmy na wstępie artykułu, energia elektryczna w Polsce stale drożeje. Ostatnimi czasy do rachunków za prąd została doliczona m.in. opłata mocowa, która sprawiła, że stały się one wyższe. Niestety, nie tylko to medium podrożało. Znacznie więcej należy zapłacić także za ogrzewanie i gaz. Takie obciążenia dla domowego czy firmowego budżetu sprawiają, że wiele osób poszukuje rozwiązań, które pozwoliłyby im zaoszczędzić i jednocześnie zapewniły niezależność energetyczną. W takim wypadku pompa ciepła i fotowoltaika dla domu to doskonałe rozwiązanie, które z całą pewnością pozwoli im na uniezależnienie się od rosnących cen prądu i ogrzewania.

Skąd takie przekonanie? Mianowicie stąd, że pompa ciepła do swojego działania wykorzystuje około 80% energii pochodzącej z otoczenia. Mówiąc precyzyjniej, chodzi o ciepło zawarte w powietrzu, gruncie czy wodzie. Pozostałą część tj. około 20%, musi uzupełniać prądem pochodzącym z sieci. I to właśnie w tym miejscu rozpoczyna się rola instalacji fotowoltaicznej. Po połączeniu jej z pompą ciepła, możliwe będzie pokrycie zapotrzebowania sprężarki, znajdującej się w pompie ciepła, na prąd, a tym samym otrzymanie praktycznie bezkosztowego źródła ciepła.

Jaka moc fotowoltaiki będzie odpowiednia dla pompy ciepła?

Decydując się na montaż pompy ciepła w posiadanym przez siebie budynku, należy pamiętać o tym, aby dobrać odpowiednią moc fotowoltaiki. Zanim jednak podejmie się taką decyzję warto dokładnie przemyśleć, czy panele słoneczne będą służyły jedynie zasilaniu pompy ciepła, czy może również wszystkich pozostałych urządzeń, znajdujących się w budynku. Wybierając to pierwsze rozwiązanie, sprawa nie jest skomplikowana, ponieważ dla budynku o zapotrzebowaniu cieplnym 3 kW, potrzebna będzie pompa ciepła o takiej samej mocy. Dlatego też poszukując idealnego zestawu fotowoltaicznego, należy wybrać ten o nieco większej mocy (3,2 kW), aby mógł w pełni pokryć zapotrzebowanie pompy ciepła.

W sytuacji, gdy instalacja fotowoltaiczna ma stanowić również źródło energii dla pozostałych urządzeń znajdujących się w budynku, konieczne będzie zainwestowanie w znacznie większą instalację. Żeby w odpowiedni sposób dopasować ją do potrzeb danej nieruchomości, najlepiej skonsultować się z fachowcami w tej dziedzinie. Godną polecenia firmą, która świadczy swoje usługi na najwyższym poziomie jest Elektro Control. Z jej ofertą można zapoznać się pod adresem https://instalacjefotowoltaiczne.com/pompa-ciepla-z-fotowoltaika/. To prawdziwi fachowcy w branży, którzy mają na swoim koncie wiele udanych realizacji, a ich przykłady dostępne są tu: https://instalacjefotowoltaiczne.com/realizacje/. Decydując się na tą współpracę, można jednocześnie być pewnym, że pompa ciepła i fotowoltaika w domu z firmą Elektro Control zostaną wykonane zgodnie ze sztuką.

Zalety fotowoltaiki z pompą ciepła

Połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła niesie ze sobą wiele korzyści, które wpływają nie tylko na finanse danego gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa, ale również na aspekty ekologiczne. Największymi zaletami, jakie można wyróżnić w przypadku połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką, są:

  •         Ograniczenie wydatków na prąd i ogrzewanie,
  •         Uniezależnienie się od podwyżek cen prądu i ogrzewania,
  •         Zwiększenie komfortu domowników – oba systemy są bezobsługowe,
  •         Wygodne zarządzanie systemami i ich monitorowanie – można sterować nimi przy użyciu aplikacji w smartfonie,
  •         Wkład w likwidację smogu, a tym samym przyczynienie się do ochrony środowiska naturalnego,
  •         Przy nowych budynkach – brak konieczności ponoszenia wydatków na budowę komina, kotłowni i magazynu na opał. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.