Czy warto kupować teraz złoto?

Dodane 29 września 2022, 13:17
Złoto jest powszechnie uważane za dobry sposób na zabezpieczenie kapitału w trudnych czasach, również w warunkach wysokiej inflacji. Ceny tego kruszcu – najprawdopodobniej na krótko – wyraźnie spadły. Czy warto wykorzystać moment i kupić teraz żółty kruszec? Gdzie najlepiej to zrobić i jakie produkty wybrać? Dowiedz się z tego artykułu.

Inwestycja w złoto – kiedy warto ją rozważyć?

Na wstępie warto zaznaczyć, że inwestycję w złoto zaleca się traktować długoterminowo. Ceny kruszcu wahają się w krótkich okresach (np. kilkumiesięcznych), jednak patrząc w perspektywie lat – od dziesięcioleci stabilnie idą w górę. Oznacza to, że osoby, które kupiły złoto 5-10 lat temu uchroniły swój kapitał przed spadkiem realnej wartości. Tego samego nie można powiedzieć o osobach, które trzymają oszczędności w tzw. skarpecie – inflacja “zjadła” sporą część ich siły nabywczej. 

Obecnie – najprawdopodobniej w ramach takiego krótkookresowego wahania – cena złota jest nieco niższa, dlatego warto rozważyć zakup, zanim znów wzrośnie. Złoto nie pozwala zarobić dużych pieniędzy w krótkim czasie (tak jak bardziej ryzykowne inwestycje, np. akcje). Warto traktować je jako pewny sposób na przechowanie kapitału. Ryzyko straty jego realnej wartości jest w tym przypadku znikome. 

Jak złoto chroni oszczędności przed kryzysem?

Złoto jest rozpoznawalne w każdym zakątku globu i wszędzie można je spieniężyć bez straty. Tego samego nie można powiedzieć na przykład o tradycyjnych walutach, których wycena w dużo większym stopniu zależy od czynników zewnętrznych. W przypadku wybuchu wojny lub kryzysu innego rodzaju waluta kraju, którego problem dotyczy, może w krótkim czasie istotnie obniżyć swoją wartość.

Współcześnie obserwujemy wysoką inflację i obniżanie wartości polskiej złotówki, przez co siła nabywcza pieniądza spada. Ceny kruszcu (którego wartość ma też fizyczny wymiar) rosną razem z cenami produktów i usług. Inwestorzy nie tracą więc w wyniku inflacji. Nie można oczywiście zagwarantować, że ceny złota będą zawsze szły do góry, choć takie założenie jest w pełni uzasadnione.

Jak inwestować w złoto? Sztabki i monety bulionowe

Złoto inwestycyjne (warto dodać, że nie są nimi monety kolekcjonerskie ani biżuteria) jest dziś dostępne w dwóch formach:

  • złote sztabki,
  • monety bulionowe.

Zarówno sztabki jak i monety można dziś bezpiecznie kupić przez internet. Co istotne, mogą to zrobić nawet osoby, które nie dysponują dużym kapitałem. Sztabka 1-gramowa kosztuje dziś (wrzesień 2022) około 300 zł. Naturalnie im cięższy produkt, tym więcej za niego zapłacimy. Sztabka o wadze 1 kg kosztuje około 270 000 zł.

Również monety można kupić w wielu wariantach wagowych – najpopularniejszym jest 1 oz, czyli 1 uncja trojańska (31,1 g). Cena takiej monety to około 8 500 zł. Popularne  przykłady to Krugerrand (pierwsza moneta bulionowa, wybijana w RPA), Britannia, Amerykański Bizon, czy Wiedeński Filharmonik. 

Gdzie kupić złoto?

Zarówno monety jak i sztabki bezpiecznie kupisz przez internet. Wybierze jednak sprzedawcę świadomie. Unikaj aukcji internetowych i innych miejsc, w których sprzedaż jest anonimowa. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego dealera metali szlachetnych. Takim sprzedawcą jest na przykład ASCOIN, którego produkty znajdziesz na stronie https://ascoin.pl/ lub w salonie sprzedaży w Warszawie przy ul.św. Barbary 4.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.