Czy warto kupić router Wi-Fi Mesh?

Dodane 12 sierpnia 2022, 07:22
Od dłuższego czasu w stacjonarnych i internetowych sklepach komputerowych dostępne są routery wyposażone w punkty dostępu sieci bezprzewodowej, obsługujące technologię Mesh. Ten zapożyczony z języka angielskiego termin oznacza siatkę i powinien kojarzyć się nam z łatwą organizacją, rozbudową i zarządzaniem naszą domową, czy firmową siecią Wi-Fi. Czy wobec tego warto wyposażyć się w urządzenie, które uprości nam choćby ten jeden aspekt cyfrowego życia? Zdecydowanie tak. Przyjrzyjmy się podstawowym funkcjom i zaletom technologii Wi-Fi Mesh.

W większości domów i małych firm, centrum sieci stanowi router Wi-Fi https://fritzbox.com.pl/pol_m_Routery_Routery-Mesh-WiFi-219.html, pozwalający użytkownikom lokalnym wspólnie korzystać z łącza internetowego. O ile w małym lokalu taka najprostsza konfiguracja jest zwykle wystarczająca, o tyle przy większej powierzchni, którą trzeba pokryć zasięgiem sieci bezprzewodowej, konieczne staje się zastosowanie wzmacniaczy sygnału radiowego, rozmieszczone w różnych miejscach domu, apartamentu, czy biura (np. na piętrze lub w ogrodzie). W takiej sytuacji warto zadbać o to, by nasza infrastruktura Wi-Fi była zgodna z Mesh.

Mesh to taki sposób organizacji sieci bezprzewodowej, w którym poszczególne elementy działają inteligentnie i do pewnego stopnia autonomicznie. Dzięki takiemu podejściu, specjalne funkcje zaimplementowane w urządzeniach, same optymalizują warunki i parametry indywidualnych połączeń na podstawie aktualnej sytuacji w eterze i obciążenia poszczególnych węzłów sieci.

Dla przykładu, rolą funkcji Mesh Steering jest to, by każdy komputer połączył się z tym punktem dostępu Wi-Fi, który oferuje optymalną w danej chwili transmisję. W ten sposób obciążenie sieci jest równomiernie rozłożone pomiędzy wszystkie składające się na nią urządzenia.

W naszym zatłoczonym co raz bardziej eterze przyda się także funkcja Cross Band Repeating. Zapewnia ona, że dane urządzenie działa w tym paśmie częstotliwości Wi-Fi (2,4 GHz lub 5 GHz), które w danej chwili oferuje najszybsze połączenie.

Zupełnie niezwykłe możliwości oferuje funkcja Beamforming, dzięki której anteny realizujące transmisję radiową (których zwykle jest kilka), w taki sposób modyfikują swoje parametry, aby ukierunkować sygnał wysyłany do poszczególnych urządzeń końcowych i dodatkowo zoptymalizować osiągane transfery.

Mesh to także wygoda konfiguracji, gdyż hasło logowania do Wi-Fi oraz ustawienia zabezpieczeń wystarczy ustawić jednorazowo na centralnym routerze (Mesh Master) https://fritzbox.com.pl/, po czym są one automatycznie przesłane do pozostałych punktów dostępu i wzmacniaczy. Dzięki temu raz zalogowany do Wi-Fi laptop nie zapyta o hasło sieci radiowej, gdy znajdzie się w zasięgu np. wzmacniacza w innym pokoju.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.