Co ukrywa cmentarz

Dodane 1 listopada 2014, 21:03

Maciejowice




Początkowe cmentarze lokalizowane były wokół kościołów. Później ze względów ekonomicznych i ze względu na rozprzestrzeniające się choroby, powstały cmentarze polowe. Jednym z najstarszych cmentarzy w okolicy (teren obejmujący powiaty: garwoliński, miński, siedlecki, sokłowski i węgrowski) jest cmentarz w Maciejowicach. Powstał w poł. XVIII w.

Historia Polski obfitowała w liczne wojny i zbrojne powstania. Ich ofiary grzebano w mogiłach polowych, na cmentarzach wyznaniowych lub cmentarzach wojennych. Najstarsze pamiątki po potyczkach zbrojnych na terenie siedlecko-podlaskim to mogiła z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r. Mogiła Polaków poległych w bitwie pod Maciejowicami (10. X. 1794 r.) znajduje się w pałacowym parku w Podzamczu (gm. Maciejowice).

Także wielu żołnierzy obcych armii pochowano na cmentarzu parafialnym w Maciejowicach. Są to najczęściej mogiły żołnierzy zmarłych w szpitalach.

Cmentarze wojenne i mogiły zbiorowe likwidują wszelkie podziały między ludźmi. Swoisty rekord ustanowiła niewielka mogiła w miejscowości Puznówka gm. Pilawa. Jest ona miejscem spoczynku powstańca z 1863 r. i żołnierzy z lat 1918, 1920 i 1939. Jako ostani pochowany tu został żołnierz radziecki w 1944 roku. Bo nie ważne, czy w mogile spoczywa nasz wróg, czy przyjaciel. Ważne jest, że niejednokrotnie jest to jedyny ślad, jaki po nim pozostał.


Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.