Chciał kupić kosiarkę, przelał zaliczkę i...

Dodane 18 października 2021, 16:52

Na sygnale
Zdjęcie poglądowe: pixabay.com Choć policjanci często radzą, jak nie stać się ofiarą internetowego oszusta, wciąż zdarzają się sytuacje, w których osoby tracą pieniądze podczas zakupów. Mieszkaniec naszego powiatu stracił 2 tysiące złotych, wpłacając zaliczkę za towar zakupiony w sieci, którego do tej pory nie otrzymał. Dlatego ponownie przypominamy i radzimy, jak nie dopuścić do takich sytuacji.

Kilka dni temu do garwolińskiej komendy zgłosił się mieszkaniec powiatu, który został oszukany podczas zakupów na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych. Pokrzywdzony mężczyzna przez Internet znalazł ofertę sprzedaży kosiarki ogrodowej znanej marki. Warunkiem realizacji zamówienia było dokonanie wpłaty zaliczki dwóch tysięcy złotych na wskazane przez sprzedającego konto. Pokrzywdzony przelał pieniądze, jednak zamówionej maszyny nie otrzymał. Nie powiodły się również wielokrotne próby nawiązania kontaktu ze sprzedającym.

Podczas zakupów, dokonywanych w sieci, zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Cyberprzestępcy najczęściej wykorzystują naszą naiwność, a nie zaawansowane oprogramowanie czy nowe technologie. Dlatego policjanci kolejny raz radzą:

  • Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego - sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona  zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź maile.
  • Podczas zakupów na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Starajmy się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją.
  • Zwracajmy uwagę na cenę, za jaką możemy dokonać zakupu. Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.
  • Sprawdźmy, czy istnieje możliwość zakupu towaru z opcją zapłaty przy odbiorze. Wtedy będziemy mieć pewność, że płacimy za towar, który fizycznie otrzymujemy.

 

mł. asp. Małgorzata Pychner

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.