"Brak szacunku dla ludzi"

Dodane 16 lutego 2022, 08:59

Borowie
Czytelnik - Naprawdę dziadostwo i brak szacunku dla ludzi - pisze oburzony pracą drogowców Czytelnik. 14 lutego w Chrominie pracownicy zarządcy drogi dokonywali przycinki gałęzi, następnie je mechanicznie rozdrabniali. Wypadające z rębaka pozostałości skierowali w stronę przydrożnej kapliczki, pozostawiając wokół niej mnóstwo zrębków.
Wycinka była realizowana przy DK76 w miejscowości Chromin, gm. Borowie.
 
Dlaczego mieszkańcy poczuli się oburzeni?
 
Kapliczki i krzyże przydrożne stanowią nieodłączny element krajobrazu całego powiatu garwolińskiego. Są jej kulturalnym bogactwem oraz przejawem lokalnej pobożności i religijności. Mieszkańcy dbają nie tylko o wygląd samych kapliczek, ale też o ich bezpośrednie otoczenie - stąd oburzenie lokalnej społeczności poniedziałkową pracą robotników. 
 
- Panowie zrąbali dość dużą kupkę gałęzi a zrębki wylądowały tuż przy krzyżu, robiąc przy tym niezły bajzel. Rozumiem, że to spróchnieje ale trochę czasu minie. Czy koło swojego domu też by tak zrobili? Ciężko było ten nie cały metr dalej skierować wylot tych ząbków? Plac był. Ale panom się nie chciało, choć było ich z około 8 pracowników - pisze do naszej redakcji rozżalony mieszkaniec, dodając: - Naprawdę dziadostwo i brak szacunku dla ludzi. Teraz podczas koszenia trawy przy tym krzyżu, trzeba będzie najpierw wywieźć te zrębki, a trochę tego będzie.
 
Piękna tradycja

Powszechnym zwyczajem, praktykowanym od wieków w naszych parafiach, jest obrzęd błogosławieństwa pól. Zwykle sprawuje się go w okresie najbujniejszego wzrostu roślin, zbóż. Tradycyjnie jest to maj.

- Na wioskach jest taki religijny zwyczaj - Poświęcenie Pól. Ludzie się zbierają i przyjeżdża ksiądz. I właśnie od tego krzyża zaczynaliśmy procesie - dodaje Czytelnik.

Dawniej łączono go ze wspomnieniem św. Marka Ewangelisty (25 kwietnia), św. Izydora, patrona rolników (10 maja), ewentualnie sprawowano w dni modlitw o urodzaje (poniedziałek, wtorek i środę przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego). Zmienił się także sposób sprawowania obrzędu. Przed laty kapłan w asyście mieszkańców całej wioski szedł na pola, pomiędzy łany zbóż. Obecnie owa klasyczna forma poświęcenia pól pozostała już tylko w nielicznych miejscowościach. Procesja zwykle ma wymiar bardziej symboliczny, i polega na wędrowaniu kapłana wraz z mieszkańcami między przystrojonymi kwiatami stacjami - ołtarzami, aż do miejsca z którym odprawiona zostaje Msza św.

Mamy nadzieję, że w tym roku krzyż w Chrominie będzie równie pięknie prezentował się podczas święta, jak w poprzednich latach.  
 
Rys historyczny zwyczaju Poświęcenia Pól na podstawie wywiadu z ks. Pawłem Siedlanowskim (Opoka.org.pl)
 
 

 

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.