Bootcamp — nowoczesny sposób na naukę programowania

Dodane 24 maja 2022, 20:29
W dwudziestym pierwszym wieku na rynku pracy w coraz większym stopniu liczą się umiejętności techniczne i wiedza na temat nowoczesnych technologii. Na szczególnie atrakcyjne wynagrodzenia mogą liczyć szczególnie programiści. Nierzadko zdarza się, że już po kilku latach pracy zawodowej osiągają oni wynagrodzenia na poziomie kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Czy kariera programisty jest zamknięta dla osób, które nie ukończyły kierunkowych studiów informatycznych? Nie — idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest bootcamp.

Czym jest bootcamp?

Bootcamp w to nic innego, jak krótkie, ale intensywne zajęcia praktyczne, które mają na celu opanowanie danej umiejętności. Bootcampy można spotkać w wojskowości czy branży fitness. W ostatnich latach coraz bardziej popularne są bootcampy programistyczne — w tym przypadku skupiają się one szybkiej nauce wybranego języka programowania.

Generalnie, można spotkać się z dwoma rodzajami bootcampów informatycznych. Są to szkolenia przeznaczone dla:

  1. osób nieposiadających żadnej wiedzy na temat programowania — w takiej sytuacji nauka opiera się na najbardziej podstawowych aspektach dla danej technologii,
  2. kursantów, którzy mają już pewną wiedzę w zakresie IT — w tym wariancie nauka obejmuje bardziej zaawansowane zagadnienia.

Dlaczego warto zdecydować się na bootcamp w programowaniu? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: ideą bootcampu jest szybka, intensywna nauka nastawiona na rozwój praktycznych umiejętności. W odróżnieniu od nauki na uczelni wyższej niewiele jest tu teorii. Dzięki temu uczestnik bootcampu IT uczy się znacznie szybciej, niż ma to miejsce w przypadku studentów informatyki, a zdobyta przez niego wiedza jest bardziej użyteczna na rynku pracy.

Kolejnym z atutów przemawiającym za wyborem tego rozwiązania jest bez wątpienia coraz większa oferta zajęć wirtualnych. Ponieważ nauka coraz częściej odbywa się w trybie online, możliwe jest pogodzenie bootcampu z nauką na uczelni czy pracą zawodową. Nauka na bootcampie to ciekawe rozwiązanie dla studentów informatyki. Mogą oni dzięki temu skonfrontować wiedzę teoretyczną ze studiów z warsztatami praktycznymi.

Bootcamp to nie wszystko?

Czasem można spotkać się w internecie z negatywnymi opiniami na temat bootcampów. Przeciwnicy takiego podejścia twierdzą, że bootcamp nie jest w stanie odpowiednio przygotować do kariery w zawodzie programisty. Jest w tym stwierdzeniu nieco racji. Czy taki stan rzeczy oznacza, że nie warto korzystać z bootcampów w nauce programowania?

Niekoniecznie — uczestnictwo w bootcampie programowania jest ważnym, ale nie jedynym elementem nauki. Oprócz tego niezbędna jest również regularna nauka w domu, pisanie własnych aplikacji itp. Niezależnie od technologii programistycznej, profesjonaliści to doświadczeni zapaleńcy IT, którzy "kodują" już od wielu lat. W takiej sytuacji oczywiste jest, że samo uczestnictwo w bootcampie może okazać się niewystarczające. Tymczasem, jest to częsty błąd popełniany przez kursantów — kierowani "słomianym zapałem" myślą, że kilka tygodni nauki zastąpi lata przygotowań. Niestety, do osiągnięcia sukcesu potrzeba znacznie więcej czasu.

Bootcamp to zajęcia praktyczne, które pozwalają pod okiem doświadczonych trenerów poznać możliwości danego języka programowania. Uczestnicy tego typu zajęć poznają podstawy wybranej technologii programistycznej i dowiadują się, jakie są możliwości jej zastosowania. Jest to solidna dawka wiedzy szczególnie na początku przygody z programowaniem.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.