Bez tytułu, ale z przewodnikiem (do 12 stycznia)

Dodane 10 stycznia 2022, 12:28
Materiały promocyjne Z początkiem nowego roku Galeria Kotłownia zaprasza na wernisaż Andrzeja Oboza. Abstrakcja o zawężonej gamie kolorystycznej i uporządkowanej, syntetycznej kompozycji rodzi równowagę i spokój. Kontemplacja tych prac, ich interpretacja i odkrywanie w nich głębszych poszukiwań to zaproszenie, które do odbiorców wystosowuje artysta. Świadomie nie nadaje tytułów, a pozostawia widza z obrazem sam na sam, by nie zaburzyć procesu odczuwania.

W Garwolinie Oboz pokaże ponad 30 prac. Będą to grafiki i obiekty malarskie. Powstały one w ciągu ostatnich 2 lub 3 lat i nigdzie wcześniej nie były pokazywane.

Obiekty malarskie – niewielkie w swoich wymiarach – tworzone są często z materiałów przypadkowych. Znalezionych, zauważonych, wyciągniętych z otchłani nieużytków i zapomnienia. Drobne elementy: kawałki drewna, płyty, patyczki dają podstawę stworzenia formy. Treść wobec niej jest wtórna. Tu ważna jest przede wszystkim kompozycja, precyzja ujęcia, wielowarstwowość – ta dosłowna i ta rozumiana metaforycznie. Wielowarstwowość sprawia, że pewne elementy dostrzegane są tylko częściowo, reszta jest schowana, ukryta w głębi obrazu. Zabieg ten z kolei pozwala na ukierunkowanie widza w stronę opozycji: zewnętrzny/wewnętrzny, materialny/duchowy, jawny/tajemniczy.

Andrzej Oboz śmiało czerpie z dorobku konstruktywizmu, z tradycji Malewicza, Strzemińskiego, Fijałkowskiego. W jego pracach można też dostrzec nawiązanie do kultury ludowej, do rodzinnych stron – Podkarpacia.

Grafiki prezentowane na wystawie to klasyczny linoryt drukowany na papierze. Także one w swoim przekazie mają być przede wszystkim zabawą z formą.

– Podczas piątkowego wernisażu będziemy gościć artystę. To doskonała okazja do porozmawiania z twórcą, poznania jego wrażliwości i dopytania o źródła i kontekst pokazywanych dzieł – mówi Luiza Kondej-Matusiak – kustosz galerii.

Ekspozycja artysty potrwa do 12 lutego. Prace można oglądać codziennie w godzinach otwarcia domu kultury.

Andrzej Oboz urodzony w Tarnowie w 1963 roku. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom w 1988 roku. W latach 1988-1993 studia na Wydziale Grafiki w PWSSP w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Technik Drzeworytniczych u prof. Andrzeja Bartczaka, aneks w Pracowni Rzeźby u prof. Aleksandra Hałata, malarstwo w Pracowni prof. Juliusza Narzyńskiego. Wieloletni pedagog w PLSP w Nałęczowie. Działalność twórcza w zakresie grafiki artystycznej, małej formy rzeźbiarskiej, malarstwa oraz obiektów malarskich. Udział w wystawach, konkursach, plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych. Zrealizował 12 wystaw indywidualnych.

 Wstęp wolny

Informacja prasowa

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.