9 internetowych świetlic w powiecie garwolińskim

Dodane 14 grudnia 2017, 18:51




Zdjęcie poglądowe Pełną parą działa już na Mazowszu sieć 174 świetlic internetowych. Lokalne Centra Kompetencji na dobre wpisały się w krajobraz województwa. Mieszkańcy Mazowsza otrzymują w nich informatyczne wsparcie np. w poszukiwaniu pracy, podnoszeniu kompetencji i korzystaniu z e-usług. Świetlice odwiedziło już ponad 150 tys. mieszkańców Mazowsza!

W powiecie siedleckim działa 13 świetlic z bezpłatnym dostępem do szerokopasmowego Internetu. Dwa punkty LCK funkcjonują w Korczewie, a po jednym w miejscowościach: Mordy, Kotuń, Bojmie (gm. Kotuń), Przesmyki, Skórzec, Suchożebry, Wiśniew, Wodynie, Chodów (gm. Siedlce), Domanice-Kolonia (gm. Domanice) i Dziewule (gm. Zbuczyn). Ze świetlic wyposażonych m.in. w nowoczesny sprzęt komputerowy, ksero, drukarkę 3D, projektor czy aparat fotograficzny korzystają również mieszkańcy sąsiednich powiatów.

W powiecie mińskim działa 14 Lokalnych Centrów Kompetencji, w garwolińskim – 9, w sokołowskim – 8, w łosickim – 5, a węgrowskim – 2. Łącznie w regionie siedleckim funkcjonuje 51 punktów LCK. W każdej ze świetlic jest sześć stanowisk komputerowych – pięć dla użytkowników i jedno dla pracownika obsługi. Jego zadaniem jest m.in. wspieranie mieszkańców w pisaniu CV i wypełnianiu druków urzędowych. Lokalne Centra Kompetencji stały się również miejscem nauki i pracy.

Korzystają z nich dzieci, przygotowując się do lekcji, ale też bezrobotni, szukając ofert pracy w Internecie. W świetlicach organizowane są również szkolenia i kursy, które pomagają zdobywać nowe umiejętności i kompetencje.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że na Mazowszu utrudniony dostęp do Internetu ma aż 1.150.000 osób. To blisko 1/5 mieszkańców województwa. Świetlice internetowe są szansą na poprawę warunków życia i pracy na terenach wiejskich i w małych miastach.

Budowa sieci Lokalnych Centrów Kompetencji na Mazowszu wraz z portalem www.mazowszanie.eu jest częścią projektu „M@zowszanie”. Koszt wyposażenia jednej świetlicy wyniósł ok. 50 tys. zł. Budżet całego projektu wyniósł ponad 21.000.000 zł. Projekt, realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Agencję Rozwoju Mazowsza, został w 85% sfinansowany przez Unię Europejską. 14% kosztów kwalifikowanych pokryły środki z budżetu Państwa, a pozostały 1% i koszty niekwalifikowane samorząd województwa.

Informacja prasowa

Komentarze (1)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Piękna świetlica w Podłężu
  (15 grudnia 2017, 11:18)
Ogrodzona, zamknięta na trzy spusty. Sołtys otwiera na prywatne imprezy za kasę do własnej kieszeni.