82 lata leżał pod brzozą

Dodane 11 sierpnia 2021, 16:20

Sobolew
Zdjęcia: IPN Lublin, Kazimierz Paciorek Jego ciało zostało pochowane we wrześniu 1939 r. na łące w miejscowości Anielów (gm. Sobolew). Od tamtej pory o grób żołnierza Wojska Polskiego troszczyli się tamtejsi mieszkańcy i lokalna szkoła podstawowa. W poniedziałek jego szczątki ekshumowano i złożono w obecności kapłana na cmentarzu w Gończycach.
9 sierpnia 2021 r. w miejscowości Anielów (gm. Sobolew) odbyła się ekshumacja z grobu wojennego NN żołnierza Wojska Polskiego, który poległ w 1939 r.

- W wyniku prac ekshumacyjnych zostały odnalezione szczątki ludzkie, a także niewybity nieśmiertelnik Wojska Polskiego, trzewiki wzór 31 oraz pozostałości paska, które następnie w obecności ks. Mieczysława Milczarczyka zostały pochowane w mogile zbiorowej żołnierzy WP, poległych w 1939 r., znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Gończycach - informuje Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, który był odpowiedzialny za przeprowadzenie całego przedsięwzięcia.
 

 

Komentarze (1)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Mieszkaniec gminy.
  (14 sierpnia 2021, 13:32)
Moim zdaniem, taki pogrzeb powinien być lokalnie ważnym i głośnym wydażeniem. Zwłaszcza że 1 Wrzesień zbliża się, a przypominania historii tamtych dni nigdy za dużo (ku przestrodze).
Zrobiono to "po cichu" ….. jest tylko ta lakoniczna wzmianka.
Lokalni działacze oraz proboszcz Coś "przespali" ( a może zlekceważyli ?).